Zpět na výběr témat...

Dojmy ze hry


Dero (Raz dva), 6.4 2017, 20:17

Jaké to je luštit jenom ve dvou, a proč je to super? Koukněte do naší reportáže: http://bit.ly/?2017-raz-dva


Petr (Fušenky), 3.4 2017, 22:44

Ahoj, sesmolil jsem reportáž - vůbec první fušenkovou, tak příjemné počtení: https://docs.google.com/?cGBDgvE/edit??


Dero (Raz dva), 3.4 2017, 11:06

Laďo, my jsme je použili, potěšilo mě, když jsme je našli. Ušetřilo nám to cca dvě minuty času. ;)


Laďa (Org), 3.4 2017, 10:46

Skifo, u navodne jsou jako oddelovace malinko vetsi mezery. Mezery mely byt na prvni pohled normalni (aby nematly u hlavniho kroku) a mely byt dohledatelne, kdyz prijde otazka jak to oddelovat. Nevim, jestli je vubec nekdo pouzil, nebo to vsichni udelali kontextove, ale jsou tam ;-)


Skifo (Grande Puppos), 3.4 2017, 10:38

Díky za hru, celkově se líbila - opět jste nezklamali. Nejvíce zaujaly asi Proteiny, pro nás téměř průchodový Denník cestovatele a i obrázková, i když jsme ji nedali - ta přehazovačka, nad kterou jsme pořád dumali nás bohužel netrkla a to ani po nápovědě. Jsme to ale troubové ...

Jen pořád nechápu Návodnou. Je tam nějaký princip, podle kterého se římské číslice shlukují do čísel, nebo jsme to museli tak trochu vyhaluzit? Jako mnohým jiným nám vyšel JIZ ROH, ale to je jen detail, který už se dal doladit na místě. Pořád se mi zdá jako malý zázrak, že nám to řešení skoro vyšlo. U horního řádku sice platí "dokud je to ještě správné číslo, tak pokračuj ... tj. XIX je OK, ale XIXX už by byl nesmysl, takže je to S. Jenže u spodního řádku to neplatí. No a Větička - ta je totálně haluzácká.

Ať nekončím negativně - ještě jednou díky za super hru!


Petr (Vojtíci), 3.4 2017, 10:14

Ještě pár komentářů: samopal x puška jsme měli taky, ale jenom chvilku. Když má člověk nápad na řetěz a ví, že potřebuje S-L na heslo, tak ten samopal vykouká :-)

Větičku, že byly nápovědné šifry obecně lehčí, velice nerad čtu, protože jsem doteď žil v bláhovém přesvědčení, že jsme se od loňska tak zlepšili :-)

Ještě poznámka k "povinnému" internetu na hře - jsem rád, že to letos orgové na hrách rozhrábli, na Míchané to bylo v podstatě "povinné", na NaPALMně silně doporučené - mně se to líbí, dává to konstruktérům šifry lepší možnosti, např. nemusí spoléhat na znalosti pravidel logických her apod. Ale jsou tam úskalí - např. v terénu je často internet špatně dostupný. Takže za mě dobrý, ale je třeba projít trasu a třeba být ochoten ji pozměnit kvůli dostupnosti signálu. Anebo v kritických místech zřídit dočasné hotspoty :-) Myslím, že smarfoun už má v každém týmu někdo a data bude mít od příštího roku (až operátoři nevydrží tlak zákazníků a zlevní) taky skoro každý.


Karel (My jsme tady špatně), 2.4 2017, 22:29

Petr (Org): Proteiny jsme nakonec dali bez nápovědy, ale ty aminokyseliny nám napřed trochu naleptaly morálku (spolu s nevyhnutelným "eeh, zase obrázky"). U Řady obrázků jsme spokojeně použili jednoslovné "puška" (protože to abecedně zapadalo a prostě to vypadalo jako klasická puška, třeba Kalašnikov). Pušku "Samopal vz. 58" (což je důvod, proč to vylezlo z Googlu) jsme z toho fakt vykoukali až doma se zoomem a Wikipedií, odborníci nejsme. Nesouhlasím ale, že by se obrázek měl nechat a říkat mu samopal. Je to jako žádat řazení pavouka mezi hmyz, nebo ježka mezi jablíčkožrouty. Jen to šíří omyly (sice populární, ale přece), a šifrovačky když už, tak by měly být vzdělávací, ne omyly odměňovat a za správné poznání obrázku dávat zákys. ;-)

Yeti (Spící Volové): No, už na několika šifrovačkách nám název dobře zapadající do šifry pomohl jako forma nápovědy, obzvlášť tam, kde princip řešení nemusí být hned na pohled zřejmý. Ostatně i hned následující "Souhvězdí střelce" s řešením jasně souviselo. Případně z dřívějších NaPALMně namátkou Poker, Bez Q, Hercová, Neboj se a toč, Konečná. (Ale netvrdíme, že by se to muselo označovat za tradici.)


Petr (Org), 2.4 2017, 22:06

Hanko (KVÍK), Kaččiny obrázky nebyly jen zmenšené v internetové verzi. Kromě originálů v cíli jste je všichni mohli vidět na velkých obrazovkách 4x4 na hvězdárně. Tam nám přišlo hloupé dávat nějaké obrázky stažené z webu. A když už ta naše (bráchova) Kačka tak krásně maluje... ;-)


Petr (Org), 2.4 2017, 21:03

Karle, Proteiny se to jmenovalo proto, že zkratky souhvězdí jsou na 3 písmena podobně jako zkratky souhvězdí. Nic víc jsme tím nemysleli. U této šifry nás v průběhu hry mrzela hlavně nápověda. Rádi bychom totiž dávali nápovědy, které nejsou úplně ložené a přitom opravdu pomůžou. Tady a i na několika dalších šifrách se nám to bohužel letos nepovedlo.

U Filmových hvězd jsme si byli vědomi, že by některé týmy mohly mít s poznáváním herců problémy. To byl také jeden z důvodů, proč jsme dali tuto šifru do startovního balíčku. Park na Kraví hoře byl plný lidí a věřím, že by vám mnoho z nich určitě s identifikací pomohlo lépe než Google. Stačilo se zeptat. ;-) To pravidlům neodoporuje. Poznávání herců jsme testovali na relativně velkém vzorku lidí (včetně lidí, kteří běžně na šifrovačky nechodí) a testeři s jejich poznáváním a tvořením párů zásadní problémy neměli.

Ve zbraních se nevyznáme. Obrázek nabídl Google jako jeden z mnoha na klíčové slovo "samopal". Kdybychom chtěli dát pušku, tak určitě budeme volit obrázek bez zásobníku. Pro mě, jako laika, samopal má zásobník a puška ne. Teď jsem si na internetu přečetl, že útočná puška (nebo též automatická puška) samopalem není a zásobník mít může. Pokud jsme nějaké experty na zbraně zmátli, tak je nám to líto. Záměr to určitě nebyl. I přesto si myslím, že samopal je pro daný obrázek pojmenování lepší, protože je jednoslovný, kdežto útočná nebo automatická puška jsou pojmenování dvouslovná.

Letos jsme se snažili udělat nápovědové šifry lehčí než v minulých letech. Ze statistiky úspěšnosti řešení jednoznačně plyne, že letos žádná nebyla přehnaně těžká a všechny byly rozumně luštitelné. To bychom chtěli zachovat i do příštích let.


Yeti (Spící Volové), 2.4 2017, 20:58

Díky za hru, líbílo se nám v podstatě všechno (tedy vyjma vítězství Bazingy, ale co s nimi, byli lepší). Extra bych ocenil šifru Obrázková s nevinným vzhledem běžné šifry ??pojmenuj obrázky??, přitom měla další netrivální kroky, ke kterým se navíc šlo proanalyzovat, člověk tedy věděl, co, jak a proč ho má napadnout.

A ačkoli s tímto názorem budu asi dost osamocen, bude-li další ročník, nevadilo by oproti trase ??po rovině podél Ponávky?? trochu přidat terénu. Není nutné se rovnou vracet k novohradovým trasám, ale jediná kóta, a ani ne ten Babí lom, na který celou dobu pokukujeme?

A teď ještě reakce.

Karel (My jsme tady špatně): Nikde se nepíše, že názvy šifer musejí souviset s principem, nebo dokonce nějak pomáhat -- a ani není žádná tradice, že by měly.


Jirka (Bablbam), 2.4 2017, 19:50

Naše reportáž je tu! https://docs.google.com/?UcgCDOA/edit??


Karel (My jsme tady špatně), 2.4 2017, 18:12

Obrázkové šifry zkrátka nejsou naše forte, vždycky nás rozloží nějaká nepřesnost, nebo nedostatek nebo naopak přebytek fantazie. Nejednoznačné obrázky nás vždycky hrozně demotivují, chyběl nám tam (alespoň v té části, kam jsme se dostali) na motivaci nějaký rozsáhlejší text (i když míče byly hezké) nebo prostorová představivost. Větička nám přišla hodně náhodná.

Několik slov: Tohle nám rozbouraly tři kříže a třetí vlna -- pokud 9 mělo pocházet z "devátá vlna (je nejslinější v sérii)" (v jiné spojitosti jsme to nenašli), tak totéž se říká i o třetí. (A kdybychom chtěli hodně rýpat, tak "olympiáda" je čtyřleté období mezi olympijskými hrami. Ale i tak jsme tam nechali pětku.)

Filmové hvězdy: Pro nás hodně těžko řešitelné. Zpaměti se v hercích nevyznáme, a nějak ty mrňavé obrázky fotit a doufat, že je vygooglíme, bylo komplikované tím, že jsme to na mobilu neměli čím ořezávat. (A navíc nám nešly do mobilního Googlu nahrávat obrázky. Možná taky ne všichni mají smartphone s internetem.)

Řada obrázků: Pokud se nepletu, je na obrázku puška, ne samopal. (Ono je to takové prokletí terminologie, z obrázku to vypadá jako Samopal vz. 58, což je ovšem útočná puška (a vypadá jako obecná útočná puška) -- nečekali jsme, že byste od hráčů chtěli poznat konkrétní model.) Všechno ostatní jsme měli, puška bohužel podle abecedy sedí na stejné místo, takže to nebylo nijak podezřelé, a když přišel nápad "zřetězit jako slovní fotbal", zavrhli jsme ho kvůli nesedícím počtům písmen.

Zoologická zahrada: Tady se nepřesnost vloudila jen do vzorového řešení, ale pro úplnost napíšeme, že ta opice nám přijde jako mandril, ne makak (kteří jinak hodně žijí i v Asii).

hvězdárna 1b: Auto a traktor s přebytkem fantazie sváděly k malému a velkému vozu, v úhořovi jsme byli schopní vidět malého vodního hada.

Proteiny: Možná něco přehlížíme, ale kde tam byly proteiny? Strávili jsme strašně dlouho tím, že jsme se z obrázků snažili vytlouct DNA báze (hodně věcí začínalo na A, C, G, T/U). Báze se po třech spojují do kodonů, které mají každý přiřazenou vygooglitelnou aminokyselinu (s jedním standardizovaným písmenem, ze kterých jde -- s případnými posunutími podle svislé pozice, protože tam není celá abeceda -- skládat tajenku). Navíc tam měl údajně být plyn anglicky (funguje i v rozkazovacím způsobu), což hezky sedí na to G.

Křížovka: "Obecně" na samostatném řádku (i když na předchozím bylo dost místa) nás taky zdrželo.

Jinak ale děkujeme hlavně za fascinující hvězdné rozjezdy a video s orgy. :-)


Aleš (Bablbam), 2.4 2017, 14:53

Díky za hru, letos jsem byl na NaPALMně poprvé a skoro se stydím, že jsem nebyl dřív. Vždycky jsem říkal, že jsem toho nelitoval, že bylo škaredě, ale teď už trochu lituju. Šifry byly výborné, dobře odladěné. V cíli jsem byl trochu zklamanej z toho, že nám tak málo chybělo k tomu, abychom si umístění podstatně vylepšili, ale co se dá dělat, taktická rozhodnutí jsou součást každé hry. Nejvíc se mi líbil ten leitmotif letošní hry -- dáme vám něco dopředu a popasujte se s tím, jak chcete. Zvlášť, že jste ho spojili se zásekovými šiframi. Tým udělá základní pozorování na startu, kdy mu ještě neschází elán a v noci to jenom dodělá (no, tak bych si to představoval, ale reálně jsme si vždycky vyčekali nápovědu). Ze šifer bych vypíchl startovní rozjezdy, kde jsem se mohl blýsknout jako týmový brňák, elipsy, kde jsme si zažili veselý moment typu "Já do té šifry píchat nebudu, dokud mi to sama neřekne" -- (po nápovědě) "No tak teda jo" --, a nakonec i ten Řetězec, který jste nám v lepším provedení vyfoukli z budoucího Matrixu. Jste dobří. Příští rok musím jít znova.

K SMS systému -- problémy budou na straně poskytovatele, nechodící SMS skrz toto telefonní číslo postihly snad všechny velké hry. Nám se stala chyba taková, že když jsem první akci skrz SMS napsal špatně, asi půl hry mi pak chodila zpráva, že heslo XYZ není správné na stanovišti 5., 6, ... Třeba byste mohli zvážit přidat se na Tomův Statek ;).


Petr (Org), 2.4 2017, 12:31

Chybičky ve hře nás vždycky mrzí a omlouváme se za ně. Věřte, že napodruhé by tam už určitě nebyly ;-) Bohužel i po testech je třeba někdy dělat zásahy do šifer (např. zapracování zpětné vazby od testerů) a občas holt nějaká muška proklouzne.

Nejvíc nás ale trápí sms systém. Bohužel spolehlivou a cenově dostupnou sms bránu na www.smska.cz, kterou jsme používali prvních pět let, už vlastníci neprovozují a adekvátní náhradu jsme zatím nenašli. Loni jsme si naprogramovali vlastní řešení, ale spokojení jsme nebyli. Proto jsme letos zkusili (relativně drahou) komerční bránu a nepředpokládali jsme, že to takto dopadne :-( Momentálně zkoumáme, kde byl problém. Zatím přesně nevíme, zda to bylo na naší straně nebo na straně poskytovatele. Rozhodně jsme to během hry zkoušeli řešit, ale nebylo to jen v našich rukách. Budeme rádi, pokud nám dáte tipy na nějaké spolehlivé sms brány, ideálně takové, se kterými máte dobré zkušenosti.

Jako varianta nás ještě napadlo, že bychom od příštího roku úplně zrušili sms systém a pro interakci během hry používali jen webové rozhaní (které bychom samozřejmě oproti letošku vylepšili, např. doplnili historii zpráv, doplnili čas odeslání poslední sms, apod.). Byl mezi týmy letošního Napalmně vůbec nějaký tým, který šel hru bez přístupu na internet?


Zdeňka (Rychlé krychle), 2.4 2017, 12:23

Také se připojuji k díkům za hru. Musím říct, že my jsme naopak Elipsové filmové hvězdy vyhodnotili jako nejpovedenější papírovou šifru hry (z těch, které jsme měli možnost vidět a luštit). Rýsování elips zahradnickou metodou v křivém lesním terénu nás bavilo a bylo správně dobrodružné. Jinak jsme se bohužel letos s myšlením orgů značně míjeli, nacházeli v šifrách věci, které nás sváděly na zcestí a tak celkově jsme prostě "neměli svůj den (a noc)". To nic nemění na tom, že hra byla dobře zorganizovaná (až na ten bláznivý sms systém) a hvězdárna s promínátím v digitáriu byla naprostým skvostem. Za sebe hodnotím pozitivně i trasu hry, která (alespoň tam, kam jsme došli) neměla přehnaně náročný profil, Návodnou, Obrázkovou, promítací šifry a Deník cestovatele.


Petr (Vojtíci), 2.4 2017, 10:08

Připojuju se k Hance, díky za krásnou hru. Proplétající se motiv hvězd byl moc pěkný - ta paranoia, kdy už člověk souhvězdí a jejich zkratky úplně ve všem...

Z šifer, které se mi moc líbily: všechny tři startovní: digitáriová krásný zážitek, i když jsme ji nedali, pak ten facepalm, když to byly rozjezdy..; z otazníkových hlavně ZOO; pak všechny šifry ze začátku hry - sportovní reportáž, obrázková mřížka (tam jsme se nasmáli nejvíc) i proteinová (palec nahoru), pak Návodná, která nakonec neodolávala tak dlouho, jak nazačovalo množství kolemsedících týmů (i když jsme ji napoprvé vyluštili haluzí díky trojanu, kdy jsme první řádek přečetli JIZROH, s radostí doluštili a teprve u Globusu si nepřitomností sloupu v jižní části potvrdili, že jižní roh u severo-jižně orientovaného obdélníku je blbost a vydali se k severozápadnímu).

Z šifer, které se mi nelíbily, bych "vyzdvihnul" filmové hvězdy, pro velmi slabý poměr aha/pruda - přijít na elipsy se nám nepodařilo, musela přijít nápověda, a následné konstrukce v lese byly na hraně únosnosti. Pak nám nějak nesedly minimalistické šifry sněhulák a planetární, to už jsme byli dost unavení, ale stejně je moc nedoceňuju. Smíšené pocity mám z Řetězce, protože jako nápad se mi to hrozně líbí, ale nějak si nejsem jistý, že je tetris nějak kanonizován s ohledem na osu točení a není jak potvrdit, že postupujete správně. Ale nápad super.

Ohledně chybiček
V úvodní křížovce nás "obecně" na samostatném řádku za Verneovkami taky zdrželo
v zadání Proteinů je chyba - čtvrté slovo, první písmeno, prostřední obrázek plynového sporáku má anglickou vlajku, i když řešením má být Hor
SMS systém hodně blbnul, ještě více než loni - odpovídal opakovaně (třeba 10 x) na SMSky, dával nápovědy i deady dříve i přes upozornění, že to nejde, sežral nápovědné slovo na nápovědu, kterou už jsme měli (chtěl jsem poslat dead, ale poslal jsem místo toho znovu help s novým řešením nápovědné šifry - přišla znovu stejná nápověda a řešení nešlo na dead použít)

Jinak hodnotím letošní NaPALMně hodně vysoko, celkový zážitek skvělý - my starší oceníme rovinaté první dvě třetiny trasy, počasí jste objednali luxusní, šifry pěkně připravené, zážitek z digitária jedinečný. Pro mě jako jedna ze silných vzpomínek zůstane, jak jsme se jako tým středního doletu někde vprostřed šifrovačky objevovali mezi skutečnými esy jako Pralinky, Voyager nebo ROFLCOPTER.

Těším se na příští ročník!


Hanka (KVÍK!), 1.4 2017, 17:28

Díky za hru! Šifra na hvězdárně byla moc pěkná, zpětně postupně doceňuji všechny názvy městských částí a zjišťuju, že je ta šifra čím dál lepší. Dále se mi líbily XVI, Tetris byl fakt hezky promyšlený, 2 sluníčka, auta a trojice souhvězdí taky fajn, i když ta souhvězdí za celou hru celkově pak už docela trápila :D. Docela nám dalo zabrat, než jsme si uvědomili na šifře s účesy apod., kterou tu věc chceme "vyřadit ven" a použít jako mřížku, ale wow efekt u "to jsou všechno věci na kole!" byl super :) Na co bych si příště dala pozor (i když vlastně to nemusíte řešit, když je to ten poslední ročník :P) je to, aby vám neodskočilo "obecně" u Verneovek na další řádek, protože to pak vypadá jako další slovo, které se tam nevecpe a člověk si pak myslí, že jako jediné zbylé je vlastně řešením šifry. Dále, ale to už jsem zmiňovala v cíli, bylo fakt blbé uskočení hranic a jezer při tisku Poláka na Globusu, které jsme dost dlouhou dobu řešili jako součást šifry. Dohledávka elektrického sloupu u Globusu byla taková nešťastná tím, že jsme nevěděli, jestli je přibližně 200 metrů za silnicí či před silnicí (já to z našeho týmu naštěstí nedohledávala, ale dovedu si představit, že přebíhat R43 v tom místě tam a zpátky není úplně nejpříjemnější). Co mě mrzí je to, že autorka krásných obrázků z pexesové šifry 4×4 malovala obrázky jen proto, aby byly zmenšené v internetové videové šifře - pokochali jsme se alespoň v cíli, ale tak pěkné obrázky si určitě zasloužily být ještě jednou někde na hře! :) Za mě fajn strávený pátek a sobota v týmu, ve kterém jsem ještě neměla tu čest jít a jsem hrozně ráda za to, že jsme spolu šli, protože ta pohoda a legrace byla opravdu výjimečným zážitkem :)


Chcete-li vložit příspěvek, musíte se nejprve přihlásit.