Zpět na výběr témat...

Poděkování


INDEX (Je to v procesu), 11.4 2018, 15:59

Nějak není čas psát reportáž :( Děkuji velice za první noční šifrovačku, kterou jsem si po pár letech celou užil! Orgům, týmu a rodině, že mne nechala se jednou vyspat dopředu a neusínat krátce po půlnoci. Spousta krásných šifer, zajímavý terén a zábava od startu do cíle. Týmová oblíbená věta "kdyby tak věděli, že jsme o půl hodiny vepředu" měla vtipně měnící se odpovědi až po závěrečné "tak by jim to všem bylo asi úplně jedno". A asi začnu být pověrčivý, cestou na zahradní železnici někdo řekl, že nám to docela jde. Hmm, pak už přestalo. Takže pokud příští rok budu chtít jít něco přes noc, tak NaPALMně je horký kandidát.


JiříK (Je to v procesu), 9.4 2018, 14:20

Orgové, díky za skvělou hru s nadprůměrnými šiframi. Po třech protestovaných ročnících jsem si ji tentokrát užil z pozice hráče.

Nejlepší šifry: Čtverečky, Trosky, Rozhovor. Líbil se nám i Listnáč, ehm :) Brblali jen jsme u neučesané Módní policie a u způsobu čtení Ubonga (asi trpím podobnou nechutí ke hledání mezitajenek na náhodných místech jako Yeti).

Svítání jsme si užili u maršovského lomu: před sebou rudé červánky a výhled do krajiny, za sebou měsíc zrcadlící se v hladině lomu.

Více někdy osobně u piva. Jste fakt dobří!


Yenya (coredump), 8.4 2018, 22:51

Díky za hru. Pro mě nejlepší šifrovačka za hodně dlouhou dobu dozadu.

Byli jsme teda dost pomalí, ale vidina timeoutu k nápovědě nás většinou nějak vyhecovala, že jsme to dali pár minut před vypršením timeoutu.

Druhé stanoviště - tady jsme se propadli, protože fakt dlouho trvalo, než jsme připustili, že dělení deseti písmen na 5+5 může mít nějaký význam jiný, než že PORTA COELI je takto taky dělená. Zpětně ale pěkný nápad.

Trosky - geniální. Není co dodat.

Příklad: tady jsme nepobrali, že i když + a / v první části nemají svůj význam, tak | a < ve druhé části můžou mít svůj původní význam. A přemýšleli jsme, jakou další operací nebo vlastností je nahradit.

Od podlahy: tady jsme po analýze šifry odhadli, že to bude blesk jako mapová značka elektrárny, a že to vyjde z grafiky budované odspodu (14-7-7 a "širší" slovo uprostřed té 14). No ale přecejen jsme to zkusili vyřešit namísto toho, abychom tam rovnou šli, a když jsme zvládli nahradit VŠUP za UMPRUM, tak to dokonce dalo řešení. Pěkný nápad, škoda že umístění dalšího stanoviště šlo odhadnout.

Listnáč - pěkný nápad, škoda že dost záleželo na přesnosti (O a K se lišily fakt o zlomek milimetru). Když se k tomu přidá že u listů nebyl jasný směr čtení a větve naznačovaly nesekvenční čtení listů, strávili jsme nad tím fakt hodně času. Možná kdyby přecejen listy byly o kousek větší?

Módní policie - geniální. Škoda že jsme s sebou neměli nějakou holku, která by na první pohled řekla, že ty a ty mají stejné vlasy nebo šaty nebo co. Takto jsem to musel říct já dlouho po nápovědě a poté co jsem jsem prospal a probudil.

Čtverečky - s tímto jsme se nějak nepotkali; jakože proč je háček většítko, a co s tím dělat dál? My jsme furt dumali nad tím, že obvodová mezitajenková legenda má nejdřív dost dlouhá sousloví, ale končí samostatnými slovy. A že teda tajenka asi bude v těch prvních šesti čtverečcích (ze kterých se vlastně využila jen první písmena, a zbytek bylo možné zvolit libovolně - WTF je "uzná dálkové studium"? To přece není "nostrifikuje", a takovou šroubovanost tam nemohli dát jen tak náhodou... No, po několika hodinách dead.

Zeď - super nápad i provedení.

Dělená - tohle nám trvalo dost dlouho, čáry se šipkama jsme považovali za zdůraznění toho, že nejde o úsečky, ale o přímky. I ty kolečka jsme považovali za ohniska (ale elipsy), a až nápověda nás posunula dál, byť vlastně nic nového neřekla. Zpětně pěkný nápad i protiscrabblící opatření. Původně jsme měli teorii, že bude třeba odhadnout, jak se zapíše celá abeceda, a která písmena se zobrazí do toho svislého směru. A na dalším stanovišti jsme ocenili i minimalistickou tajenku, ukazující na dvě místa zároveń.

Rozhovor - tady jsme skončili. Trochu škoda, že na přísloví asi nic neukazovalo. My jsme se snažili interpretovat jakože kolečko je Lego, trojúhelník je stanoviště, kolečko s nohama je hráč, člověk je organizátor, trojúhelník je stanoviště. A pak jsme měli teorii že některé čtverce půjdou přiřadit k těm větám - například ti zabití vlci (= fskutčnosti bulíci na nose) znamenali ten guláš v cíli. A tak podobně.

Pěkná trasa, super šifry, příště zas. Díky!


Petr (Vojtíci), 8.4 2018, 22:36

Taková úžasná hra si zaslouží pořádně dlouhý report! https://docs.google.com/…qrEokKo/edit?…


Matěj (Sáčci), 8.4 2018, 21:24

Též moc děkujeme za krásnou, studenou a napínavou hru! Typ psychadelik, pod jejichž vlivem vymýšlí šifry orgové, je tradičně podobný těm našim:-) Tudíž až na týmové šifry (jako Báseň či Rozhovor), kdy se hodí víc lidí než dva, to svištělo jako po másle. Boží byly šifry Trosky, Módní policie, Čtverečky a Rozhovor. S heslo-šiframi souhlasím s Yetim. Dle mého mají smysl v momentě, kdy je šifra vážně hezká, ale poloha stanoviště do ní zakódovat z nějakého důvodu nejde (Módní policie či předposlední šifra). Třeba u Příkladu, Básně nebo Legendy jejich použití úplně nerozumím, ale naštěstí ani tady nebyly miliony možností, co s tím.

Orgové, díky moc, skvělá práce!:-)


Honza (Svinský Bob), 8.4 2018, 17:57

Moc děkujeme za perfektní hru. Všechny šifry se nám moc líbili. Z toho, co jsme viděli byly za mě osobně nejlepší Čtverečky, Trosky a Módní policie (ta se hodně líbila hlavně holkám :) ). Některé další byli určitě taky perfektní, ale buď jsme je nevyřešili nebo jsme se k nim vůbec nedostali. Shodli jsme se, že pro nás jako pro začátečníky je systém nápověd hry Napalmně asi vůbec ten nejlepší, jaký může být. Opravdu jsme si to užili a pokud to bude trochu možné, rádi přijedeme zase.


Yeti (Spící Volové), 8.4 2018, 15:07

Přidávám se k poděkování. Probrali jsme to myslím v cíli, tak souhrn:

Mezitajenky jsme často nenašli. Obecně mám odpor k hledání random mezitajenek (velmi zesílený poslední !TMOU), přijdou mi jako nadužívaný prvek. Trochu jiná situace je, když mezitajenka vyjde, kde by člověk normálně hledal řešení šifry. Kažopádně bruteforce je bruteforce...

Možná až moc heslo-šifer. Chceme haluzit! Ne, že bychom někam chodili bez tajenky (jak demonstruje Ubongo, kde jsme si poctivě a zasmušile vyseděli nápovědu navzdory víceméně přesné znalosti, které písmena vybrat a co dostat), ale ‚‚co chceme, aby nám vyšlo‘‘ je IMO zajímavý směr útoku na šifru, který by neměl vymizet.

Hru jsme si užili -- možná až na Honzu, který chudák seděl doma a snažil se osaměle luštit šifřičky. Trasa byla opět přiměřeně terénní (i když ne tak, abych si ještě nezašel po hře na vlak do Tišnova pěšky). Takže určitě zase příště...


Ivo C. (Albert Stallone), 8.4 2018, 13:53

Naprosto parádní hra! Šifry, trasa, gradace. Už dlouho jsem si takhle žádnou šifrovačku neužil. A to svítání, třešnička na dortu! Díky! A samozřejmě gratulace Roflům a Sáčkům, jejich výkon byl neuvěřitelný...


Chcete-li vložit příspěvek, musíte se nejprve přihlásit.