Zpět na výběr témat...

Poděkování


Dero (Press START), 28.4 2016, 14:25

Trvalo to, ale nakonec jsem tu reportáž sepsat dokázal: http://j.mp/?apalmne-2016

Orgové, díky moc za hru! Příští rok mě máte na startu znovu, ať už samotného, nebo v týmu.


Ondra (ROFLCOPTER!), 5.4 2016, 00:30

Přidávám se k poděkování za letošní ročník. Tužka se řadí k nejlepším předmětovým šifrám, jaké jsem kdy zažil (chvíli jsme zkoušeli přelušťovat trojku, abychom se dostali ještě na 4c, kde jistě získáme závitovou tyč s písmeny... ...oh, wait!)

Fakticky všechno se nám líbilo, i tu zatracenou tajenku ADORACE NOTA ROH beru po prozrazení autorského řešení na milost. Na sérii lehkých šifer v odlehlejších partiích trasy, si věru nemůžu stěžovat. Šifra, která měla potenciál zamíchat pořadím, nakonec stejně přišla, ale naštěstí pro nás si na ní vylámali zuby skoro všichni. A přitom byla hezčí, než jak se navenek tvářila, i v tom kontextu tenčícího se náskoku. Možná bych se leda do budoucna přimluvil o to, doplnit originální zadání i o nějakou kopií na papíře, třeba i schematičtější, která pomůže odfiltrovat některé šumy a umožnit nerušené paralelní luštění "autorského zadání" více týmům.

Ale to je jenom nepatrný detail. Prostě to bylo super a budu se těšit na příští ročník. Snad se orgům povede stejně jako ten letošní. A loňský. A předloňský. A Předpředloňský. A ty dva předtím. Tak si říkám, že ona je to vlastně jistota. Jistota, kterou si nenechám ujít. :-)


Laďa (Org), 4.4 2016, 10:39

OK, jasne.


Yenya (coredump), 4.4 2016, 10:28

Laďo, u té tužky jsme nevěděli, že máme pracovat s relativními posuny - stejně dobře to mohlo být absolutní označení "počítej od špice/od gumy", ne relativní od předchozí pozice. Taky myšlenka na neceločíselný posun nás nenapadla, zkoušeli jsme brát ta čísla modulo počet znaků na tužce. No a když nevycházelo P na tužce ničím co bychom byli schopni vymyslet, řekli jsme si, že tužka je jen pro ty směry a samotný text na ní se použije ještě někde v další šifře. A zkoušeli jsme pracovat jen se samotným textem - když se odmaže 95 písmen z první části textu 4b, zůstane tam akorát to P. Tohle nějak fungovalo (ve smyslu že jsme se nikde nedostali přes počet písmen), akorát jsme si byli vědomi toho, že máme jen půlku zadání, a že následující stanoviště z toho i tak nezjistíme. Jako jo, s nevelkými věšteckými schopnostmi se to teoreticky dalo dát i jen na základě 4b. Ale i tak bych tomu nevěřil a předpokládal, že ze 4a vyjde nějaké protihaluzící "1253 metrů východně".


Laďa (Org), 4.4 2016, 10:00

Yenyo, k bodu 1 tve nelibosti - s tim, ze prisla napoveda na 4 kdyz tym jeste nemel dolustenou 3 si sypeme popel na hlavu, je to nase velka chyba. Nicmene s tim na co jste prisli se to dalo vylustit i bez maticky. Vedeli jste ze mate pracovat s tuzkou meli jste posuny (jen jste nevedeli v jakem meritku) a jejich smery a diky prozrazeni prvniho pismene tajenky (P) se dalo za dvou moznosti (na tuzce byla 2 P) urcit i to meritko posunu.


Yenya (coredump), 3.4 2016, 23:39

Já se připojuji k poděkování. Řekl bych, že až na pár výjimek to byl po loňském ročníku, který mě příliš nezaujal, návrat k tradicím Napalmně.

Co se mi nelíbilo:

Co se mi líbilo:

A tak vůbec. I když jsem se pochopitelně víc rozepsal o tom, co se mi nelíbilo, celkový dojem mám pozitivní. Díky a příště zas!


Martin (žufouni), 3.4 2016, 23:11

Ve výsledkové tabulce, pokud tým ukončil hru dřív, je čas ukončení hry, nikoliv čas příchodu na šifru. Tím se občas špatně srovná pořadí. 27. místo je naše!!. Nebýt tohoto zásadního pochybení, tak jsme si hru sqěle užili. Dík


Yeti (Spící Volové), 3.4 2016, 21:55

Alča: Písmena v okně byla snadná šifra. Uprostřed je návod, jak se mají přehýbat nějaká písmena. Na okraji je had ze stejných písmen, takže máme i co přehýbat. Tak ho tedy vystřihneme a podle návodu přehneme.

Zádrhely jsou asi dva. Jednak, že význam plné/čerchované čáry je vždy z původní strany šifry, nikoli tak, jak je přehýbání nakresleno (tedy u šedých zezadu). A druhak přesná poloha dalšího stanoviště. Ale obojí jsou zádrhely, tedy něco, co může zdržet tým, který postupuje de facto správně. Za obtížnou považuji šifru, kde je obtížné se k nějakému de facto správně vůbec dopracovat.


Petr (Vojtici), 3.4 2016, 19:13

Alča: Díky za reakci. Pokojíček byl plný detailů, byla noc, prosvítit to nešlo, takže nezbylo než sedět a kazit si oči nad hledáním rozdílů. To podle mě není úplně šifrovací aktivita. Samozřejmě můj názor může být ovlivněn taky tím, že jsme napoprvé neměli "koš", takže jsme běhali jak blbečci mezi luštícími týmy a hledali šifru.

Jinak rentgen nás zmátl už na startu, viděli jsme v něm bez použití šedého podkladu prostě nějaké lidi vyhazující něco do koše, tak jsme hledali hlavní evidenci pro odevzdání hesla u všech košů v okolí Boby :-) Náš druhý nápad byl, že ten obrázek napovídá, že se rentgen nepoužije a má se zahodit, tak ještě že jsme to neudělali :-)


Alča (Org), 3.4 2016, 18:46

Děkujeme za komentáře, pochvaly i připomínky. Letošní ročník vyšel na apríla, tak jsme použili do hry víc legrácek než jindy. Příště to bude třeba zase jinak. Vojtici: Překvapuje mne, že i Písmena v okně považujete za lehkou šifru. Před hrou jsem měla pocit, že je spíš těžká, měli jsme s ní problémy i doma ve dne a v teple. Na hře šla ale skoro všem výborně. Šedou jsme původně chtěli zařadit do hry dříve, aby si použití snímku užilo více týmů. Bohužel se to tak nepodařilo udělat. Proč vám připadá pokojíček jako podraz? Podobnost s Palapeli nás taky mrzí, zvlášť když už podruhé za sebou jsme se s Palapeli v trase částečně shodli. V lednu máme ale už hru skoro hotovou, pronajatý cíl, atd. I tak jsme přesouvali několik stanovišť, protože naše původní trasa byla s Palapeli ještě stejnější. Příště se asi s nimi nějak domluvíme. S sms KONEC něco vymyslíme.


Tíman (KVÍK!), 3.4 2016, 18:23

Jako člen týmu patřícího mimo špičku bych naopak nižší obtížnost vyzdvihl jako super věc, na NaPALMně se nám daří každý rok dojít o šifru dvě dál :-) Šifry byly všechny boží, neoslovila mě akorát tabulka slov, i když to asi bylo denní dobou (6-7) a zimou, tak jsem vůbec neměl chuť se do ní pouštět a vyloženě jsem se těšil na deadku. Určitě jsem nečekal, že o nějaké dvě hodinky později se budu válet na pláži :-)


Petr (Vojtici), 3.4 2016, 17:27

Taky moc děkujeme za skvělou hru, šli jsme napalmně poprvé, bál jsem se, že to zvořeme, nakonec to nebylo tak špatné :-) Ze šifer oceňuju (jako tady ostatní) "Neboj se a toč", i když jsme na princip přišli tak trochu náhodou při dělání legrácek. Skvělá byla taky Reportáž nebo Tabulka slov. Narozdíl od ostatních diskutérů se mi moc nelíbila Mozaika (deadovali jsme), protože mi přijdou některé věci nejasné a překombinované a způsob postupu nebyl ten první nejlogičtější. Původně jsem chtěl napsat, že byla i nekorektní, protože jsme našli v indigové více různých průchodů, ale teď mi došlo, že to souvisí asi i s použitím těch černých a bílých polí, který jsme právě kvůli tomu zavrhli...no, jsem zvědav na autorské řešení, možná šifře křivdím. Jinak s mírnými výtkami bych se přidal k předřečníkům a připojil některé vlastní
spousta šifer v poměrně pokročilém stadiu (Pokojíček, Oxidy, Šedá, Písmena v okně) bylo příliš jednoduchých na provedení, když už člověk dostane klíčový nápad. Cítím takový nepříjemný trend (podobně to bylo na TMOU u šifer 11-13 nebo tak nějak), kdy na jednu stranu chápu, že chtějí čelu ulehčit postup v době předranní krize, ale na druhou stranu umy "průměrné" týmy tam dorazíme v rozumnou ranní až dopolední hodinu, mentálně posíleni překonanými záseky a blahodárnými paprsky slunce a naopak fyzicky vyčerpáni čtyřiadvaceti a více hodinami bdění. Pak bych spíše ocenil tvořivou šifru, při které bude čas se převlíknout a nasnídat :-)
ještě jednou Pokojíček - taková zrada si myslím na šifrovačku úplně nepatří. Provedení s jedním prázdným hlavičkovým zadáním naopak oceňuju.
podobnost s Palapeli. Chápu, že šifrovačka se chystá dlouho dopředu, ale to je fakt smůla, když takový podstatný úsek sdílejí dvě bezprostředně následující šifrovačky pro velmi podobné publikum. Vím, že se to lehko řekne, ale nešlo by to fakt nějak zkoordinovat? Proboha, máte ve svém středu spoustu odborníků na kryptografii, tak co založit nějakou (automatizovanou) autoritu, které zadáte trasu plánované šifrovačky a ona odpoví, jestli podobná trasa už není zamluvena jinými orgy? A to nemluvím o úvodní aktivitě, při které se v obou hrách muselo běhat po úřadech a vyřizovat papíry :-) Ale to už berte jako fór, ti doktoři byli aspoň s normálními šiframi a organizačně to bylo zvládnutější.
SMS systém - vím, že jste se omlouvali, nakonec se to dalo přežít, ale jednou nám kvůli tomu ujel rozjezd a párkrát jsme vůbec nevěděli, jestli nás to posunulo na další šifru, nemluvě o pořadí. Ale o tom víte. Co bych vznesl jako systémovou připomínku je to, že jsme nemohli poslat KONEC (ani těsně) po třinácté hodině a dozvědět se tak polohu cíle. V informacích o pořadí by mě taky zajímalo, kdo byl na minulé šifře těsně za námi.


Ivo C. (Albert Stallone), 3.4 2016, 14:00

Přidávám se k díkům a chvále. Po pár letech pauzírování jsme si to skvěle užili. Mnoho šifer úplně luxusních - tužka a matka jedna z nej předmětových šifer co pamatuji! Vypekl nás Alfréd, já prosazoval ideu, že jsme vlastně žádnou čifru nedostlali, že v deskách byl vzduch. A když už Alfréd, tak k blízké vile (Alfred Low Beer). Útoky ze zadních pozic jsou však naše oblíbená disciplína, málem to vyšlo. Rofli nám dali šanci na Bárbínách (s odstupem super šifra!), ale zkolabovali jsme na ní úplně stejně jako oni. A počasí: takovou kosu už nepamatuji, opět drsný survival, jak kdysi sněžná NaPalmně. Ještě jednou dík - a sem s výsledky, zajímá nás, kdo dál dokončil (omluva za zdrhnutí z cíle, ale představa, že si ještě zaběhnu OB ligu, byla bláznivě lákavá - a tělo to zvládlo:)


Karel (Spící Volové), 3.4 2016, 12:16

Ahoj orgové, díky moc za další krásné NaPALMně. Vždycky to byla jedna z mých nejoblíbenějších her, což se potvrdilo i letos, byť jsme po třech letech vypadli z bedny. Soupeři byli letos holt rychlejší a tímto vítězům gratuluji!

Mezi nejhezčí stanoviště bych letos zařadil tužku (!!), mozaiku, v, tabulku slov a barbíny. Poslední jmenované má sice nádech mírné kontroverze, nicméně myšlenka zakomponovat topologické vlastnosti písmen do oblečků barbín je prostě geniální. Po vyluštění jsem sice šifru počastoval několika nevybíravými přívlastky, ale s odstupem času se mi líbí čím dál víc.

Oproti dřívějším ročníkům byl letos znatelný pokles obtížnosti. Chybělo mi víc analytických vícestupňových šifer, kterými se člověk postupně probírá a pomaličku po krůčcích se přibližuje řešení. Jasně, takové šifry jsou na vymyšlení vůbec nejtěžší, ale bůh ví, že vy to umíte!! Vystihl to Yeti - letos dramaticky dominovaly šifry pouze se dvěma stavy: nevím a hotovo.

Chválím rovněž výživnou terénní trasu a klidně bych na příště ještě přitvrdil. A musím uznat, že jste umně dokázali vybrat nejstudenější noc v širém okolí :-)

Takže ještě jednou díky a příští rok jsme zpět.


Yeti (Spící Volové), 3.4 2016, 00:44

Chm, vidím, že i v tomto tisíciletí jsou znaky mimo ASCII a pár privilegovaných písmenek s diakritikou stále problém. Prosím admina o opravu uvozovek na nějaké uvozovky, které fungují. Případně si je namísto těch otazníčků představte...


Yeti (Spící Volové), 3.4 2016, 00:40

Připojuji se k poděkování. Tužka byla velmi originální a vtipná, za nejlepší šifry nicméně jinak považuji V, Mozaiku a mřížku se slovy (až způsob čtení tajenky).

Coby analytikovi mi přišlo, že oproti minulým ročníkům ubylo šifer, kde je luštění objevný proces, oproti binárním šifrám, které mají jen stavy ?nevím, co s tím? a ?vyluštěno?, a že namísto některých v podstatě průchozích hříček mohla být spíš zařazena šifra (v čemž mě utvrzuje čas vítězného týmu). Případně mohlo být víc stanovišť -- za což mě možná někteří budou chtít zakousnout (včetně spoluhráčů), ale opravdu jsem čekal, že v kódech stanovišť bude vzhledem k množství průchodovek ještě ?NENI? nebo něco podobného.

Každopádně se těším zase za rok, po letošní pauze doufám opět na bedně.


Kodyn (ROFLCOPTER!), 2.4 2016, 21:33

Také i já bych se rád připojil k velkému poděkování orgům za výborně připravenou zajímavou hru!

Šifry se mi velice líbily a předmětová šifra se řadé k tomu nejlepšímu, s čím jsem se na hrách zatím setkal!

Každopádně celá hra byla složená z pěkně luštitelných a zajímavých šifer. Všecho do sebe zapadalo a potvrzovalo se. Možná jsme byli na vaší vlně, což samozřejmě velmi pomůže, každopádně za rok opět nashledanou na startu, pokud si mě nějaký tým zase adoptuje :)

Díky moc za celou hru!

Kodyn


Honza (IQtinga), 2.4 2016, 16:51

Děkuji orgům za povedenou hru! Sice letos chyběl výrazný spojovací prvek (byl jsem zvědavý, jestli se napalmáci pokusí nějak navázat na loňské karty), ale i tak byly šifry mimořádně vypečené! Osobně se mi nejvíc líbily startovní šifřičky a pobíhání po Lužánecké nemocnici, Tak neváhej a toč, Reportáž (top!), Mozaika, v (top!) a blondýny na pláži. I ostatní šifry byly hezké, čisté a luštitelné. Nechali jsme se napálit jen v pokojíčku (ale za to si můžeme vlastní selektivní slepotou), takže za rok pojedu zas!


Chcete-li vložit příspěvek, musíte se nejprve přihlásit.